Kontakt

Adresa:
Penzión Encián
Tatranská Lomnica 32
059 60 Slovakia
 
Tel/Fax:
+421 (0)524467520
GSM:
+421 (0)903500551
 
E-Mail:
infoatencian [dot] eu

Banner

  
  

Prostredie

See video
 
Tatranská Lomnica
 
Významná turisticko-rekreačná obec pri ceste Slobody, východisko do centrálnej a východnej časti Vysokých Tatier.
 
Tatranskú Lomnicu založil r.1892 v chotári Veľkej Lomnice uhorský lesný erár ako prvé štátne klimatické miesto vo Vysokých Tatrách. Ako prvé väčšie budovy vyrástli r.1893 terajší hotel Lomnica a r.1905 secesný Grandhotel Praha. Časť stavebných parciel predal uhorský štát vplyvným záujemcom o výstavbu súkromných letohrádkov.
 
V medzivojnovom období sa tu objavili početné moderné penzióny. Najväčší z nich, hotel Morava, postavila Moravská zemská poisťovňa v Brne. Atrakciou osady sa r.1940 stala visutá lanovka na Lomnický štít.
 
Po 2. svetovej vojne sa z Tatranskej Lomnice vyvinulo významné stredisko medzinárodného cestovného ruchu a rekreácie. Okrem nových hotelov a ubytovacích zariadení vyrástli dobre vybavené obchody a služby, administratívne budovy, zdravotné stredisko, lyžiarsky areál a veľké obytné sídlisko.
 
V obci sa nachádza neskorogotický evanjelický kostol z r.1902 a tudorovský Széchenyiho letohrádok z r.1913 známy ako "staré múzeum" (1959-1968 bolo vňom múzeum TANAP-u).
 
Osada je sídlom Správy Tatranského národného parku. Jeho Výskumná stanica a múzeum sú umiestnené od r.1968 v budove, za ktorú získal projektant architekt Pavol Merjavý cenu Dušana Jurkoviča.
 
Poloha:
Obec sa nachádza v Prešovskom kraji pod Lomnickým štítom, 19 km severovýchodne od Popradu, 2 km severovýchodne od Starej Lesnej a 6 km východne od Starého Smokovca.
 
 
 
Turistika:
Z hľadiska polohy je Tatranská Lomnica výborne umiestnená v srdci Vysokých Tatier. Od polovice júna do polovice novembra sú prístupné turistické chodníky, ktorými sa dá vystúpiť napríklad na Rysy, Kriváň, Veľká Svišťovka, Lomnický štít, plesá...
 
Z Tatranskej Lomnice môžete vystúpiť lanovkou priamo na Skalnaté pleso (v budúcnosti sa plánuje rozšírenie lanových drách v tomto území). Priame turistické chodníky vedú z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso, Vodopády studeného potoka, do Matliarov. Príjemným spestrením pre nenáročných turistov môže byť aj vychádzka do Tatranskej Lesnej alebo až do Starého Smokovca lesnou cestou.
 
Služby:
ubytovacie a stravovacie služby
kúpanie
wellnes, masáže
horolezectvo
bobová dráha
golf a minigolf
bungee jumping
diskobary
 
Doprava:
autobusová doprava
tatranská železnica
taxislužba

Jazyky

Anketa

V ktorom ročnom období chodíte do Tatier?: